WSPÓŁPRACA Z NGO

Wartość udzielonych dotacji w 2022 r.

 1 097 547

Program współpracy  organizacjami pozarządowymi na 2022 r.  został przyjęty na podstawie uchwały Nr XLI/347/2021 Rady Miasta Kobyłka z dnia 25 października 2021 r. w sprawie przyjęcia programu współpracy z organizacjami pozarządowymi Miasta Kobyłka na 2022 r. 

Program współpracy wyznacza zadania umożliwiające zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców, pozwala również dysponować środkami publicznymi na finansowanie lub dofinansowanie priorytetowych zadań realizowanych przez organizacje pozarządowe. Umożliwia pełniejsze wykorzystanie potencjału kadrowego i rzeczowego organizacji, co pozwala podnosić standard realizowanych zadań publicznych. Dzięki kilkuletniemu doświadczeniu oraz podejmowanym konsultacjom Program współpracy ujmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi.

Cele szczegółowe Programu współpracy w 2022 r. obejmowały:

Do priorytetowych zadań Miasta Kobyłka w 2022 r. należało:

Formy współpracy Miasta Kobyłka z organizacjami pozarządowymi zgodnie z ustawą miały charakter finansowy i pozafinansowy.

współpraca finansowa

Współpraca finansowa zgodnie z Programem współpracy odbywała się w formach wsparcia lub powierzenia:

W 2021 i 2022 r. Burmistrz Miasta Kobyłka wydała 11 zarządzeń o otwartych konkursach ofert na 2022 r., na które łącznie wpłynęło 59 ofert na realizację zadań publicznych, z czego 46 poprawnych formalnie, 13 negatywnych formalnie. W wyniku rozstrzygnięć otwartych konkursów ofert podpisano 32 umowy, 29 na wsparcie i 3 na powierzenie realizacji zadania. W konkursie na realizację zadań z zakresu sportu złożono dwie oferty i podpisano 2 umowy.

Oferty, które nie otrzymały dofinansowania zawierały błędy formalne bądź uzyskały negatywną ocenę merytoryczną komisji opiniującej.

Udzielone dotacje

WYPOCZYNEK DZIECI I MŁODZIEŻY (EDUKACYJNA OPIEKA WYCHOWAWCZA):

POMOC SPOŁECZNA:

PRZECIWDZIAŁANIA UZALEŻNIENIOM I PATOLOGIOM SPOŁECZNYM:

OCHRONA I PROMOCJA ZDROWIA, W TYM DZIAŁALNOŚCI LECZNICZEJ W ROZUMIENIU USTAWY Z DNIA 15 KWIETNIA 2011 r. O DZIAŁALNOŚCI LECZNICZEJ (Dz.U. z 2021 r. poz. 711):

KULTURA I SZTUKA:

DZIAŁALNOŚC NA RZECZ RODZINY, MACIERZYŃSTWA, UPOWSZECHNIANIA I OCHRONY PRAW CŻŁOWIEKA:

OŚWIATA I WYCHOWANIE:

WPIERANIE I UPOWSZECHNIANIE KULTURY FIZYCZNEJ:

EKOLOGIA I OCHRONA ZWIERZĄT ORAZ OCHRONA DZIEDZICTWA PRZYRODNICZEGO:

Małe granty

Burmistrz Miasta Kobyłka uznając celowość zleciła w trybie z pominięciem konkursu tzw. „małym grancie” (art. 19a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie) realizację 7 zadań na 8 złożonych ofert, na łączną kwotę: 56.780,00 zł.

Zestawienie udzielonych i wykorzystanych dotacji

W 2022 r. zrealizowano kilka zupełnie nowych zadań wynikających z potrzeb i diagnozy lokalnego środowiska, a także kontynuowano zadania rozpoczęte w latach poprzednich. 

Na uwagę zasługuje większy poziom zaangażowania organizacji w sprawy i zadania samorządu, co przekłada się także na poziom wykorzystania środków będących w dyspozycji miasta. Zwiększyła się liczba podpisanych umów, a tym samym zadań, które zostały zrealizowane w ww. zakresach:

Organizacje pozarządowe, które otrzymały dotację w 2022 r. zgodnie z zawartymi umowami złożyły sprawozdania końcowe z wykonania zadania publicznego. Przyznane środki zostały wydatkowane prawidłowo i tym samym uznano je za rozliczone.

pozostałe formy współpracy

Sektor pozarządowy w 2022 r. podobnie jak w latach ubiegłych wspierany był przez Miasto Kobyłka także w formach pozafinansowych. 


Współpraca w dużej mierze oparta była na wsparciu podejmowanych działań przez organizacje pozarządowe poprzez promocję ich działań, pomoc przy organizacji przedsięwzięć (przeprowadzanie imprez kulturalnych, sportowych i edukacyjnych). Istotną częścią współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi było wsparcie organizacyjne  przy  prowadzonych  przedsięwzięciach np. poprzez nieodpłatne udostępnianie lokali lub sprzętu organizacjom na działalność statutową. W ramach takiej współpracy organizacje korzystały z obiektów sportowych przy szkołach, z boisk Ośrodka Sportu i Rekreacji WICHER w Kobyłce, a także sal udostępnianych w Miejskim Ośrodku Kultury i w szkołach.


Ponadto informowano, o działaniach trzeciego sektora, mieszkańców za pomocą strony internetowej (www.kobylka.pl), miejskiego systemu sms oraz wspierano w tworzeniu lub rozpropagowaniu zaproszeń i plakatów. Udzielana była pomoc w związku z bieżącym funkcjonowaniem organizacji pozarządowych.

            

Istotnym punktem współpracy była pomoc w zakresie udzielenia porad z zakresu działalności pozarządowej, udzielanie rekomendacji, opinii, opiniowanie wniosków. Podczas indywidualnych spotkań z organizacjami pozarządowymi przekazywane były bieżące informacje, wskazówki i systematyczne zachęcano do udziału w konkursach organizowanych przez podmioty i instytucje inne niże miasto Kobyłka. Stosowne ogłoszenia na bieżąco przezywane są bezpośrednio na adresy poczty elektronicznej organizacji bądź osób decyzyjnych. 


Członkowie podmiotów pożytku publicznego otrzymali zaproszenie do udziału w pracach komisji opiniujących podczas, których starano się wypracowywać wspólne kierunki działań mających na celu optymalizację osiąganych zamierzeń. 


Organizacje pozarządowe były informowane przez Miasto Kobyłka o planowanych kierunkach działalności i realizowanych zadaniach prowadzenia konsultacji aktów prawa miejscowego związanych z działalnością organizacji pozarządowych z terenu Miasta Kobyłka oraz tworzenia programu współpracy. 


Wszystkie zainteresowane organizacje otrzymały możliwość doradztwa w sprawie składania ofert, prawidłowego przeprowadzenia zadania oraz jego rozliczenia. 


Organizacje pożytku publicznego są zachęcane i wspierane do aplikowania, także w projektach finansowanych przez inne niż Miasto Kobyłka podmioty. Jak wynika z doświadczeń organizacji, które biorą udział w takich programach, takie podmioty poszerzają zakres działań realizowanych w ramach działalności statutowej, a doświadczenie zdobyte w tych projektach pozwala na efektywniejsze finansowanie realizacji zadań publicznych i sprawniejsze rozliczanie środków.

Spółdzielnia Socjalna Podkowa

W wyniku podjętej uchwały przez Radę Miasta Kobyłka (grudzień 2021 r.) i wyrażenia woli utworzenia spółdzielni socjalnej razem z gminą Jadów - 28.01.2022 r. odbyło się Walne Zebranie Założycielskie, gdzie podpisano stosowne dokumenty założycielskie i oficjalnie utworzono podmiot ekonomii społecznej Spółdzielnię Socjalną PODKOWA. 


Głównym celem działania przedsiębiorstwa społecznego jest zapewnienie miejsc pracy oraz polepszenie sytuacji społecznej i ekonomicznej mieszkańcom obu gmin. Spółdzielnia socjalna jest specyficzną formą spółdzielni pracy. Zakładana jest w celu prowadzenia wspólnego przedsiębiorstwa w oparciu o osobistą pracę członków, na rzecz ich społecznej i zawodowej reintegracji. 


Należy zaznaczyć, że zysk wypracowany przez spółdzielnię jest przeznaczony na rozwój działalności lub wsparcie edukacyjno-społeczne pracowników. 


Spółdzielnia Podkowa  świadczy usługi opiekuńcze w Kobyłce i porządkowe na terenie gminy Jadów. Z jednej strony odciąża ona samorządy z wykonywania zadań własnych, z drugiej zapewnia wszystkim mieszkańcom (nie tylko tym objętym pomocą społeczną) dostęp do ww. usług w konkurencyjnych cenach. 


Warto podkreślić, że w pierwszej kolejności zatrudnienie w niej znaleźli mieszkańcy gmin Jadów i Kobyłka. Połowę wszystkich zatrudnionych muszą stanowić osoby zagrożone wykluczeniem, między innymi: osoby niepełnosprawne, długotrwale bezrobotne, samotnie wychowujące dzieci, ubogie pracujące, po pobycie w zakładzie karnym, itp. 


Spółdzielnia socjalna, może tak jak stowarzyszenia, brać udział w konkursach dotyczących organizacji pozarządowych i być realizatorem różnego rodzaju projektów. Dodatkowo, jako podmiot ekonomii społecznej, spółdzielnia startuje w konkursach i przetargach.


Budynek po bibliotece, zlokalizowany przy ul. Fałata 4a został przekazany do administrowania Spółdzielni Socjalnej PODKOWA. W ramach umów użyczenia swoje siedziby i miejsce do spotkań zyskały inne organizacje działające na terenie Miasta Kobyłka. 


W ramach realizowanego projektu pt.: „Przestrzeń przyjazna dzieciom dla Uchodźców w Kobyłce” pomieszczenia w budynku zostały odnowione i doposażone w meble i sprzęty. Swoją przestrzeń znaleźli tutaj również mieszkańcy Kobyłki pochodzenia ukraińskiego.


Więcej informacji na temat Spółdzielni znajduję się w części raportu pt. Sprawy społeczne oraz zdrowie.

Inne

podsumowanie

Współpraca z organizacjami pozarządowymi jest zadaniem własnym gminy. Działania gminy oraz działania, jakie podejmują organizacje pozarządowe uzupełniają się, co pozwala na efektywniejsze i skuteczniejsze realizowanie celów nadrzędnych, jakimi są: rozwój społeczno-ekonomiczny, zaspokajanie potrzeb społecznych oraz podnoszenie poziomu życia mieszkańców. Ponadto organizacje działając na rzecz małych społeczności, są bardzo cennym wyrazicielem publicznej opinii oraz oczekiwań określonych grup społecznych. 


Pozytywne nastawienie, chęć współpracy samorządu oraz pomoc finansowa i pozafinansowa udzielana organizacjom pozarządowym pozytywnie wpływają na kontakty i wzajemne relacje z trzecim sektorem. Dzięki zaangażowaniu partnerów zarówno po stronie Miasta Kobyłka, jak i po stronie organizacji pozarządowych w 2022 r. udało się wspierać i realizować działania w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym, wypoczynku, sportu, edukacji, pomocy społecznej. Wynikiem tego było podniesienie atrakcyjności naszego obszaru, szczególnie dla dzieci i młodzieży, bo to przede wszystkim do nich adresowane były oferty wybrane w ramach otwartych konkursów.


Organizacje pozarządowe stanowią ważne ogniwo aktywności społeczno-gospodarczej nowoczesnego demokratycznego państwa. Są znakomitą bazą dla rozwoju lokalnych społeczności, gdyż skupiają aktywnych i wrażliwych na sprawy społeczne obywateli danego środowiska.