CZYTELNICTWO
DZIAŁALNOŚĆ Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kobyłce W 2022 R.
41 204
Liczba woluminów na 31.12.2022 r.
2 774
Liczba audiobooków i płyt DVD
8 270
Liczba zarejestrowanych czytelników
103 680
Liczba wypożyczeń książek na zewnątrz
150
Liczba nowych zbiorów audiowizualnych
4 371
Liczba wypożyczeń zbiorów specjalnych (audiobooki, płyty DVD)
131
Liczba tytułów gier planszowych
564
Liczba wypożyczeń gier planszowych
Miejska Biblioteka Publiczna w Kobyłce
Sala zajęciowa, która posiada Biblioteka jest udostępniania nieodpłatnie na spotkania, wydarzenia oraz szkolenia, organizowane przez Urząd Miasta Kobyłka, Ośrodek Pomocy Społecznej, lokalne Fundacje i Stowarzyszenia oraz Kluby sportowe. Ta forma otwartości Biblioteki na lokalne działania oraz inne instytucje została zapisana w Planie Rozwoju Biblioteki wypracowanym przez zespół bibliotekarzy przy wsparciu trenerów i specjalistów w ramach uczestnictwa w 4. Rundzie Programu Rozwoju Bibliotek, jako jedna ze ścieżek misji i wizji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kobyłce. Stopniowa realizacja założeń tych zapisów sprawiła, że w roku 2022 Bibliotekę odwiedziło znacznie więcej osób niż w roku 2021 - w ciągu 2022 r. Bibliotece przybyło ponad 900 nowych czytelników.
W 2022 r. czytelnicy mieli możliwość zdalnego (internetowego) składania zamówień. Biblioteka zmieniła adres strony internetowej zapewniając dostęp do treści zgodnie z wymogami WCAG 2.1. Biblioteka posiada też bardzo aktywny profil na FB.
NAJWIĘKSZE Wydarzenia biblioteczne w 2022 r.
W 2022 r. biblioteka zorganizowała wiele wydarzeń, mających na celu promocję czytelnictwa. We wszystkich wydarzeniach, warsztatach, zajęciach cyklicznych, które prowadziła Biblioteka, lekcjach bibliotecznych wzięło udział blisko 9 tys. odbiorców. Prezentujemy te najważniejsze i cieszące się największym zainteresowaniem.
Kulturalna Biblioteka
Autorski pomysł Biblioteki w Kobyłce. Cykl działań na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń placówki. Cieszy się zainteresowaniem nie tylko ze strony odbiorców, ale i osób, które chcą pokazywać swoje prace i talenty. W ramach cyklu w 2022 r. odbyły się następujące wystawy i pokazy:
Wystawa fotografii oraz prac Czytelniczki, Iwony Stańczuk pt.: „Parki Narodowe Ameryki Północnej”.
Wystawa zbioru prac mieszkanki Kobyłki Klaudii Jaworskiej pt. „Moje artystyczne wnętrze” (autorska interpretacja reklam prasowych pochodzących z okresu międzywojennego w postaci interaktywnych prac oddziałujących na zmysł wzroku, słuchu, dotyku i węchu).
Rekonstrukcja strojów XVII wieku, które kojarzą nam się z Trylogią Sienkiewicza, Trzema Muszkieterami Dumasa, Kapitanem Alatriste Pereza-Revertego czy Samozwańcem Komudy. Wystawa dzięki Fundacji Zdrowa Porcja Kultury z Kobyłki.
Wystawa obrazów Agnieszki Grzelak - poziom prezentowanych prac, tematyka, kolorystyka i widoki wzbudzały zachwyt i niejednokrotne zapytanie, czy można obrazy kupić.
„Rajskie klimaty” będące wynikiem podróży do Australii, na Hawaje i odległe rajskie wyspy Polinezji Francuskiej – wystawa fotografii Iwony Stańczuk.
„Spotkanie z górą – Gerlach” - nauczyciele z kobyłkowskiej szkoły Magdalena Musiatowicz i Robert Kucharski opowiadali o swojej pasji zdobywania szczytów.
Spotkanie z Agnieszką Grzelak - tym razem w roli pisarki. Mówiono o tym, co ważne w literaturze, o kondycji czytelnictwa w Kobyłce.
Wystawa prac malarskich Anny Szumańskiej, które artystka nazwała „Opowieściami na dobranoc”. Żywa kolorystyka i typowo dziecięca estetyka, jak łatwo się domyślić przypadła do gustu odwiedzającym Bibliotekę najmłodszym czytelnikom.
Wystawa prac z makramy Pani Marty Stelągowskiej. Witryna okienna Biblioteki została ubrana w firany, mandale, liście i cudowne anioły, które wyszły spod ręki Pani Marty.
Spotkania autorskie
Spotkania z pisarzami to doskonała okazja do nawiązania prawdziwych relacji, poznania swojego ulubionego autora książek, możliwość zamienienia z nim kilku słów, zadania pytania. W 2022 r. odbyły się spotkania:
z Tomkiem Michniewiczem - dziennikarzem, autorem książek podróżniczych, człowiekiem pełnym pasji oraz fascynacji nad światem, który opowiadał o swoich podróżach i doświadczeniach.
z Grażyną Bąkiewicz - autorką wielu lubianych i nagradzanych książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Spotkanie autorskie dla dzieci i młodzieży pod nazwą, „Ale historia!”.
z Grzegorzem Bobina, autorem książek z gatunku fantasy: "Niebieski las" i "Kamienne drzewo", które przenoszą czytelnika w magiczny świat.
z Rafałem Witkiem, autorem powieści, opowiadań, wierszy oraz słuchowisk dla dzieci. W jego książkach często pojawia się motyw odmienności, inności czy niedopasowania, którym przeciwstawia takie wartości jak przyjaźń, otwartość, odwaga do podążania własną ścieżką.
z Moniką Witkowską - jedyną kobietą na świecie, która ma na swoim koncie dwie najwyższe góry świata oraz ich żeglarskie odpowiedniki, drugą Polkę po Wandzie Rutkiewicz, która weszła na K2.
działania promujące czytelnictwo
Ponadto do działań promujących książkę, czytanie, bibliotekę zaliczyć należy prowadzone w 2022 r. wyzwania czytelnicze:, „Co kryje pudełko?” dla czytelników dorosłych, „22 książki na 2022 rok” dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, „Dokończ zdanie..., zabawy internetowe, konkursy plastyczne, wystawy, spektakle teatralne dla dzieci, ogólnopolskie akcje: Noc Bibliotek, Głośne Czytanie, Narodowe Czytanie, Mała Książka Wielki Człowiek i wiele innych działań.
instytucja o otwartych drzwiach
współpraca biblioteki z innymi podmiotami
Działalność Biblioteki zgodnie z założeniami planu instytucji o otwartych drzwiach w 2022 r. kontynuowała współpracę w roli partnera ze Stowarzyszeniami i Fundacjami z Miasta Kobyłka.
Jedną z takich kooperacji i kontynuacji w kolejnym cyklu były zajęcia i warsztaty dla czytelników prowadzone przez Stowarzyszenie Qźnia w ramach projektu "W sieci życia 2" współfinansowanego przez Miasto Kobyłka.
W ramach obchodów Dnia Kobiet Biblioteka gościła Katarzynę Miller psycholożkę, psychoterapeutkę, autorkę wielu tekstów. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Być kobietą”, a Biblioteka została zaproszona do współpracy przez Stowarzyszenie Kobyłka na Obcasach oraz Miasto Kobyłka.
Do współpracy zaprosiła Bibliotekę również Fundacja Zdrowa Porcja Kultury, która przeprowadziła cykl warsztatów prozdrowotnych dla mieszkańców Kobyłki w ramach projektu „Ku zdrowiu rodziny!” dofinansowanego przez Miasto Kobyłka. W trakcie warsztatów poruszonych zostało wiele ważnych tematów, jak cukrzyca, otyłość u dzieci, choroby XXI wieku.
Wraz ze Stowarzyszeniem Kobyłka na Obcasach zorganizowane zostało spotkanie integracyjno-edukacyjne pod nazwą „Małe czy duże, zadbaj o nie!”, podczas którego można było porozmawiać z amazonkami, uczestniczki uczyły się samobadania piersi oraz odbyły się warsztaty z brafitterką. Wydarzenie współfinansowane było przez Miasto Kobyłka.
Półkolonie – Lato w Mieście i Zima w Mieście
Jak co roku, Biblioteka w Kobyłce zorganizowała dla czytelników półkolonie w okresie zimowym i wakacyjnym.
Ferie odbyły się pod hasłem: Panuję nad emocjami! Zimowisko przeznaczone było dla dzieci w wieku 8-12 lat i wzięło w nich udział 25 uczestników, zaś wakacjom przyświecało hasło: Aż strach się bać! Za cel zajęć półkolonii wzięto oswajanie strachu przez dzieci. W zajęciach wzięło udział 40 dzieci. Ferie miały bogaty program wyjazdowy, gdzie uwzględniono warsztaty, w których dzieci mogły zmierzyć się z własnymi emocjami, z tym jak je nazwać i jak poprzez aktywne i kreatywne spędzanie czasu radzić sobie z nimi.
Letnie półkolonie miały charakter stacjonarny. Każdego dnia podczas zajęć dzieci oswajały strachy i lęki, rysowały swoje niepokoje, tworzyły zabawne straszne obrazy, współtworzyły wspólnie scenariusz przedstawienia do teatrzyku Kamishibai, który został zaprezentowany ostatniego dnia przed rodzicami, rodzeństwem i dziadkami – oswajanie lęku i tremy przed wystąpieniem publicznym. Miała też miejsce sesja fotograficzna.