CZYTELNICTWO

DZIAŁALNOŚĆ Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kobyłce W 2022 R.

41 204

Liczba woluminów na 31.12.2022 r.

2 774

Liczba audiobooków i płyt DVD  

8 270

Liczba zarejestrowanych czytelników 

103 680 

Liczba wypożyczeń książek na zewnątrz

150

Liczba nowych zbiorów audiowizualnych

4 371

Liczba wypożyczeń zbiorów specjalnych (audiobooki, płyty DVD)

131

Liczba tytułów gier planszowych

564

Liczba wypożyczeń gier planszowych

Miejska Biblioteka Publiczna w Kobyłce

Sala zajęciowa, która posiada Biblioteka jest udostępniania nieodpłatnie na spotkania, wydarzenia oraz szkolenia, organizowane przez Urząd Miasta Kobyłka, Ośrodek Pomocy Społecznej, lokalne Fundacje i Stowarzyszenia oraz Kluby sportowe. Ta forma otwartości Biblioteki na lokalne działania oraz inne instytucje została zapisana w Planie Rozwoju Biblioteki wypracowanym przez zespół bibliotekarzy przy wsparciu trenerów i specjalistów w ramach uczestnictwa w 4. Rundzie Programu Rozwoju Bibliotek, jako jedna ze ścieżek misji i wizji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kobyłce. Stopniowa realizacja założeń tych zapisów sprawiła, że w roku 2022 Bibliotekę odwiedziło znacznie więcej osób niż w roku 2021 - w ciągu 2022 r. Bibliotece przybyło ponad 900 nowych czytelników. 

W 2022 r. czytelnicy mieli możliwość zdalnego (internetowego) składania zamówień. Biblioteka zmieniła adres strony internetowej zapewniając dostęp do treści zgodnie z wymogami WCAG 2.1. Biblioteka posiada też bardzo aktywny profil na FB

Logo "Miejska Biblioteka Publiczna w Kobyłce".
Zdjęcie budynku Biblioteki.

NAJWIĘKSZE Wydarzenia biblioteczne w 2022 r.

W 2022 r. biblioteka zorganizowała wiele wydarzeń, mających na celu promocję czytelnictwa. We wszystkich wydarzeniach, warsztatach, zajęciach cyklicznych, które prowadziła Biblioteka, lekcjach bibliotecznych wzięło udział blisko 9 tys. odbiorców. Prezentujemy te najważniejsze i cieszące się największym zainteresowaniem.

Kulturalna Biblioteka 

Autorski pomysł Biblioteki w Kobyłce. Cykl działań na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń placówki. Cieszy się zainteresowaniem nie tylko ze strony odbiorców, ale i osób, które chcą pokazywać swoje prace i talenty. W ramach cyklu w 2022 r. odbyły się następujące wystawy i pokazy:


Zdjęcie obrazów w białych ramach.
Plakat "Wystawa obrazów Agnieszki Grzelak".
Zdjęcie manekinów w starodawnych strojach.
Zdjęcie uśmiechniętych kobiet z kwiatami we włosach.

Spotkania autorskie 

Spotkania z pisarzami to doskonała okazja do nawiązania prawdziwych relacji, poznania swojego ulubionego autora książek, możliwość zamienienia z nim kilku słów, zadania pytania. W 2022 r. odbyły się spotkania:


Zdjęcie mężczyzny mówiącego do publiczności.
Zdjęcie kobiety z mikrofonem.
Zdjęcie mężczyzny stojącego przed publicznością.

działania promujące czytelnictwo

Ponadto do działań promujących książkę, czytanie, bibliotekę zaliczyć należy prowadzone w 2022 r. wyzwania czytelnicze:, „Co kryje pudełko?” dla czytelników dorosłych, „22 książki na 2022 rok” dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, „Dokończ zdanie...,  zabawy internetowe, konkursy plastyczne, wystawy, spektakle teatralne dla dzieci, ogólnopolskie akcje: Noc Bibliotek, Głośne Czytanie, Narodowe Czytanie, Mała Książka Wielki Człowiek i wiele innych działań. 

Zdjęcie obrazka w drewnianej szkatułce.
Zdjęcie dwóch dziewczynek z szarymi torbami papierowymi.
Plakat "Chodzę do biblioteki, bo.."

instytucja o otwartych drzwiach

współpraca biblioteki z innymi podmiotami

Działalność Biblioteki zgodnie z założeniami planu instytucji o otwartych drzwiach w 2022 r. kontynuowała współpracę w roli partnera ze Stowarzyszeniami i Fundacjami z Miasta Kobyłka. 

Jedną z takich kooperacji i kontynuacji w kolejnym cyklu były zajęcia i warsztaty dla czytelników prowadzone przez Stowarzyszenie Qźnia w ramach projektu "W sieci życia 2" współfinansowanego przez Miasto Kobyłka. 

W ramach obchodów Dnia Kobiet Biblioteka gościła Katarzynę Miller psycholożkę, psychoterapeutkę, autorkę wielu tekstów. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Być kobietą”, a Biblioteka została zaproszona do współpracy przez Stowarzyszenie Kobyłka na Obcasach oraz Miasto Kobyłka.

Do współpracy zaprosiła Bibliotekę również Fundacja Zdrowa Porcja Kultury, która przeprowadziła cykl warsztatów prozdrowotnych dla mieszkańców Kobyłki w ramach projektu „Ku zdrowiu rodziny!” dofinansowanego przez Miasto Kobyłka. W trakcie warsztatów poruszonych zostało wiele ważnych tematów, jak cukrzyca, otyłość u dzieci, choroby XXI wieku. 

Wraz ze Stowarzyszeniem Kobyłka na Obcasach zorganizowane zostało spotkanie integracyjno-edukacyjne pod nazwą „Małe czy duże, zadbaj o nie!”, podczas którego można było porozmawiać z amazonkami, uczestniczki uczyły się samobadania piersi oraz odbyły się warsztaty z brafitterką. Wydarzenie współfinansowane było przez Miasto Kobyłka.

Projekt „Ku zdrowiu rodziny!”
Zdjęcie kobiety siedzącej na niebieskiej kanapie.

Półkolonie – Lato w Mieście i Zima w Mieście

Jak co roku, Biblioteka w Kobyłce zorganizowała dla czytelników półkolonie w okresie zimowym i wakacyjnym. 

Ferie odbyły się pod hasłem: Panuję nad emocjami! Zimowisko przeznaczone było dla dzieci w wieku 8-12 lat i wzięło w nich udział 25 uczestników, zaś wakacjom przyświecało hasło: Aż strach się bać! Za cel zajęć półkolonii wzięto oswajanie strachu przez dzieci. W zajęciach wzięło udział 40 dzieci. Ferie miały bogaty program wyjazdowy, gdzie uwzględniono warsztaty, w których dzieci mogły zmierzyć się z własnymi emocjami, z tym jak je nazwać i jak poprzez aktywne i kreatywne spędzanie czasu radzić sobie z nimi. 

Letnie półkolonie miały charakter stacjonarny. Każdego dnia podczas zajęć dzieci oswajały strachy i lęki, rysowały swoje niepokoje, tworzyły zabawne straszne obrazy, współtworzyły wspólnie scenariusz przedstawienia do teatrzyku Kamishibai, który został zaprezentowany ostatniego dnia przed rodzicami, rodzeństwem i dziadkami – oswajanie lęku i tremy przed wystąpieniem publicznym. Miała też miejsce sesja fotograficzna.

Zdjęcie dzieci w sali przy niebieskich dużych klockach.
Zdjęcie dzieci w sali z kolorowymi papierowymi papugami.
Zdjęcie dzieci budujące z lego.
Zdjęcie dzieci przy stoliku ze skrzyneczką KAMISHIBAI.